Thursday, May 15th

TIMEENTERTAINERSTAGE
8:00am-12:00pmBreeding Animal Check In & Market Animal Weigh-In
4-H
11:00am-1:00pmCountry Cured Ham Show Ham Check-In & Weigh-In
4-H
1:30pmOpening Ceremony or 4-H Breeding & Market Show
Breeding Show – Ewe & Doe Market Show-Hog, Goat, Lamb & Steer
4-H
2:00pmCountry Cured Ham Show Ham Judging
4-H

Friday, May 16th

TIMEENTERTAINERSTAGE
8:30amOpening Ceremony for 4-H Showmanship Classes
Hog & Goat
Lamb & Steer
Round Robin Competition
4-H
4:45-6:45pmBuyers’ Registration4-H
5:00pmBuyers’ Appreciation Dinner4-H
5:30-6:30pmLewis McGeheeJubilee Stage
7:00pm4-H Livestock Sale4-H
6:00-7:30pmShotgun Blues Brotherhood- A Blues Brothers Tribute
Chesapeake Stage
7:30-9:00pmJoe Gosman BandBagley Stage
7:00-8:00pmEd Kelleher as “Toby Keith”Jubilee Stage
8:30-9:30pmThe Phun DoctorsJubilee Stage
9:30–11:00pmUncle KrackerBagley Stage
10:00-11:00pmKudzu JunctionJubilee Stage

Saturday, May 17th

TIMEENTERTAINERSTAGE
10:00amStockman’s Contest Registration4-H
10:00-10:30amMiss Chesapeake Pageant & FriendsJubilee Stage
10:30amStockman’s Contest 4-H
10:30-10:45amTeen Recording Artist Vicki JadeJubilee Stage
11:00-NoonBack Porch Boogie BandJubilee Stage
12:30-1:30pmHerbie & The DangermenChesapeake Stage
12:30-1:30Group TherapyJubilee Stage
1:00pmObstacle Course & Costume Contest (Lambs & Goats)4-H
2:00-2:30pmThe Nanesmond County CloggersJubilee Stage
2:00-3:30pmExploding SunChesapeake Stage
3:00-3:30pmWorld Champion TaeKwonDo ChesapeakeJubilee Stage
4:00-5:00pmSojornJubilee Stage
4:00-5:30pmTy Marquis Smith ExperienceChesapeake Stage
5:00pmHog Calling Contest4-H
5:30-7:00pmThe Dave Tinney BandJubilee Stage
6:00-7:30pmBlackbird PondChesapeake Stage
7:30-9:00pmJim Newsome QuartetJubilee Stage
7:45-8:30pmBBQ Pit Wars PreviewChesapeake Stage
7:30-9:00pmDave CynarBagley Stage
9:00pm*** FIREWORKS ***City Park
9:30-11:00pmColt FordBagley Stage
9:30-11:00pmVinyl LiveJubilee Stage

Sunday, May 18th

TIMEENTERTAINERSTAGE
12:00-1:00pmVirginia Fancy FeetJubilee Stage
12:30-1:30pmAaron Kershaw & Jeremy AbrechtChesapeake Stage
1:00pmCloverbud Lamb Exhibition4-H
1:30-2:30pmLP & The 8 TracksJubilee Stage
2:00pmEgg Toss Contest4-H
3:00-4:00pmMessiah UMC Praise TeamJubilee Stage
3:00-4:30pmRiverboyzBagley Stage
4:30-5:30 Skip Friel & The ResonatorsJubilee Stage
5:00-7:00pmRoots & Boots
(Joe Diffie, Sammy Kershaw, and Aaron Tippin)
Bagley Stage
6:00-7:00pmChesapeake Music Academy Jazz AmbassadorsJubilee Stage